Font Size

Profile

Ustawienia strony

Higiena pracy przy komputerze

Bezpieczeństwo i higiena pracy przy komputerze

Bezpieczeństwo i higiena pracy przy komputerze


Komputer je dla nas wielkim ułatwieniem. Komputer używany jest do pracy, ale i do zabawy- gier.

W tym drugim przypadku, często zapominamy o naszym zdrowiu, siedzimy przy grze wiele godzin, przeważnie i w zgarbionej pozycji. To przynosi wiele problemów zdrowotnych takich jak :

  1. Pogorszenie wzroku
  2. Zgarbiona postawa itd.

A jak wiadomo dużo lepiej jest zapobiegać tego typu problemom, niż je rozwiązywać.

Zapobieganie nie jest wcale takie trudne wystarczy pamiętać paru zasadach:

  1. 1.Stanowisko pracy

Monitor powinniśmy mieć 45-70cm od oczu i zrobiony na odpowiednie dla nas ustawienia (kontrast obrazu, rozdzielczość). Powinniśmy także mieć tak ustawione biurko, krzesło i klawiaturę, aby nie nadwerężać bez potrzeby mięśni i żebyśmy nie byli nachyleni więcej niż
15 o pionu.

  1. 2.Zabezpieczenie warunków zdrowotnych

Po każdej spędzonej na pracy z komputerem godzinie powinniśmy robić sobie 5 min przerwę. Nie powinniśmy także nigdy jeść przy komputerze, gdyż to grozi zalaniem jakiejkolwiek części zestawu komputerowego, która mogła by się zepsuć i w konsekwencji porazić nas prądem.

  1. 3.Oświetlenie

Światło słoneczne nie powinno padać wprost na monitor, bo odbite światło jest szkodliwe dla naszych oczu, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie monitora na tle okna, lub zasłonić je żaluzjami. Gdy już nie ma słońca powinniśmy zapalić światło i lampkę na biurku, gdyż źle robimy gdy siedzimy tylko przy świetle monitora, bo jest to ogromny kontrast i oczy się bardzo szybko męczą.


Są to najważniejsze zasady użytkowania komputera, jeśli będziemy ich przestrzegać, komputer będzie dla nas samym dobrem.

Jesteś tutaj: Home Dla rodziców Higiena pracy przy komputerze